Vishay/Dale CRCW060362R0JNEAHP
CRCW060362R0JNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060362R0JNEAHP
Brief Description
RES SMD 62 OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW060362R0JNEAHP.pdf
Availability of CRCW060362R0JNEAHP
QUANTITY
CRCW060362R0JNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060362R0JNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW060362R0JNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060362R0JNEAHP
Related LinksCRCW06036, CRCW060362R0JNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060362R0JNEAHP Details Description
Related parts for CRCW060362R0JNEAHP
MOSFET N-CH 20V 39A TO-220AB datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS MTA-156 22AWG datasheet.pdf
TVS DIODE 459VWM 740VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CABLE CLAMP FOR 6.9MM CABLE datasheet.pdf