Vishay/Dale CRCW060368R0FKTB
CRCW060368R0FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060368R0FKTB
Brief Description
RES SMD 68 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060368R0FKTB.pdf
Availability of CRCW060368R0FKTB
QUANTITY
CRCW060368R0FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060368R0FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW060368R0FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060368R0FKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW060368R0FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060368R0FKTB Details Description
Related parts for CRCW060368R0FKTB
RES ARRAY 7 RES 2.7K OHM 14SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 14.28VC DO204AC datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 30.66VC SMA datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 820MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN FPC VERT 10POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
RES 48.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.55K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL CHIP AUTO RADIO 100HTQFP datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf