Vishay/Dale CRCW06036K04FKEAHP
CRCW06036K04FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06036K04FKEAHP
Brief Description
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW06036K04FKEAHP.pdf
Availability of CRCW06036K04FKEAHP
QUANTITY
CRCW06036K04FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06036K04FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW06036K04FKEAHP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06036K04FKEAHP
Related LinksCRCW06036, CRCW06036K04FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06036K04FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW06036K04FKEAHP
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 200KSPS 8VSSOP datasheet.pdf
SWITCH LIMIT OPERATING HEAD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
9POS MET.HOOD TOP ENTRY datasheet.pdf