Vishay/Dale CRCW06036K20FKEAHP
CRCW06036K20FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06036K20FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW06036K20FKEAHP.pdf
Availability of CRCW06036K20FKEAHP
QUANTITY
CRCW06036K20FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06036K20FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW06036K20FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06036K20FKEAHP
Related LinksCRCW06036, CRCW06036K20FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06036K20FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW06036K20FKEAHP
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.65V 0.3A SC70-6 datasheet.pdf
IC AMP CURRENT SENSE 14-SOIC datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LMK01000 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 102 TYPEA 28POS datasheet.pdf
16CKT PICOFLEX HARN 500MM LONG datasheet.pdf
MOSFET N CH 30V 13A 8-SO datasheet.pdf
Connector Socket 63 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf