Vishay/Dale CRCW06036K65FKEAHP
CRCW06036K65FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06036K65FKEAHP
Brief Description
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW06036K65FKEAHP.pdf
Availability of CRCW06036K65FKEAHP
QUANTITY
CRCW06036K65FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06036K65FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW06036K65FKEAHP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06036K65FKEAHP
Related LinksCRCW06036, CRCW06036K65FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06036K65FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW06036K65FKEAHP
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 40A DIN RAIL datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG SS 8POS STRT W/PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN datasheet.pdf