Vishay/Dale CRCW06036M80JNTB
CRCW06036M80JNTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06036M80JNTB
Brief Description
RES SMD 6.8M OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06036M80JNTB.pdf
Availability of CRCW06036M80JNTB
QUANTITY
CRCW06036M80JNTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06036M80JNTB
Internal Part NumberEIS-CRCW06036M80JNTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06036M80JNTB
Related LinksCRCW0603, CRCW06036M80JNTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06036M80JNTB Details Description
Related parts for CRCW06036M80JNTB
RES METAL OX 5W 12K OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN RCPT 64POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 6.7PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TWO PIECE ROCKER OPERATOR COVER datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 96MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 570UF 10% 1KVDC SCREW datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA TO-252 datasheet.pdf