Vishay/Dale CRCW06036R49FKEAHP
CRCW06036R49FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06036R49FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.49 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW06036R49FKEAHP.pdf
Availability of CRCW06036R49FKEAHP
QUANTITY
CRCW06036R49FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06036R49FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW06036R49FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.49
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06036R49FKEAHP
Related LinksCRCW06036, CRCW06036R49FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06036R49FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW06036R49FKEAHP
RES ARRAY 4 RES 1M OHM 1206 datasheet.pdf
RES 350 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 8POS 2MM GOLD datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 24BIT 56-TVSOP datasheet.pdf
MODULE PWR VERT DPST FILTER 10A datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
CABLE PLUG 5POLE datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
PORT-POWERED SERIAL CONVERTER datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf