Vishay/Dale CRCW06036R65FNEA
CRCW06036R65FNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06036R65FNEA
Brief Description
RES SMD 6.65 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06036R65FNEA.pdf
Availability of CRCW06036R65FNEA
QUANTITY
CRCW06036R65FNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06036R65FNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW06036R65FNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06036R65FNEA
Related LinksCRCW0603, CRCW06036R65FNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06036R65FNEA Details Description
Related parts for CRCW06036R65FNEA
OPTOISOLTR 5.3KV PHOTO FET 6-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS DL VERT .100 GLD datasheet.pdf
CBL CAT5E R/A RJ45-R/A RJ45 5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LB11685AVG datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf