Vishay/Dale CRCW060375R0FKEBHP
CRCW060375R0FKEBHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060375R0FKEBHP
Brief Description
RES SMD 75 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW060375R0FKEBHP.pdf
Availability of CRCW060375R0FKEBHP
QUANTITY
CRCW060375R0FKEBHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060375R0FKEBHP
Internal Part NumberEIS-CRCW060375R0FKEBHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060375R0FKEBHP
Related LinksCRCW06037, CRCW060375R0FKEBHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060375R0FKEBHP Details Description
Related parts for CRCW060375R0FKEBHP
CONN TERM BLCK 10PS 10.16MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 33A 8-PQFN datasheet.pdf
RES 18K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf