Vishay/Dale CRCW0603820RFKEAHP
CRCW0603820RFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603820RFKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 820 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW0603820RFKEAHP.pdf
Availability of CRCW0603820RFKEAHP
QUANTITY
CRCW0603820RFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603820RFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0603820RFKEAHP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603820RFKEAHP
Related LinksCRCW06038, CRCW0603820RFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603820RFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW0603820RFKEAHP
RES SMD 412K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 3 1.4-1.8MM WHITE datasheet.pdf
POWER STRIP 36" 15A 6OUT 15'C datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS T 300A 300V datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 18 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 2% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 560K OHM 10SIP datasheet.pdf