Vishay/Dale CRCW06038R20JNEAHP
CRCW06038R20JNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06038R20JNEAHP
Brief Description
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW06038R20JNEAHP.pdf
Availability of CRCW06038R20JNEAHP
QUANTITY
CRCW06038R20JNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06038R20JNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW06038R20JNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06038R20JNEAHP
Related LinksCRCW06038, CRCW06038R20JNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06038R20JNEAHP Details Description
Related parts for CRCW06038R20JNEAHP
RES SMD 243 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 68POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 3.9A DPAK datasheet.pdf
MPS W/DEVICENET CONTROL UNIT datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf