Vishay/Dale CRCW06039R76FKEAHP
CRCW06039R76FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06039R76FKEAHP
Brief Description
RES SMD 9.76 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW06039R76FKEAHP.pdf
Availability of CRCW06039R76FKEAHP
QUANTITY
CRCW06039R76FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06039R76FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW06039R76FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.76
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06039R76FKEAHP
Related LinksCRCW06039, CRCW06039R76FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06039R76FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW06039R76FKEAHP
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM DIN MOUNT 2POS 26-8 AWG datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 6.3V X7R 0612 datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 511K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT BLUE W/WIRE 12" datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 3A 28-TQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf