Vishay/Dale CRCW080510R0FKTB
CRCW080510R0FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080510R0FKTB
Brief Description
RES SMD 10 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080510R0FKTB.pdf
Availability of CRCW080510R0FKTB
QUANTITY
CRCW080510R0FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080510R0FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW080510R0FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080510R0FKTB
Related LinksCRCW0805, CRCW080510R0FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080510R0FKTB Details Description
Related parts for CRCW080510R0FKTB
CTRLR TEMP SSR 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 30A AC/DC datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 44POS .050" SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 4SMD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT THRHOLE DR HDR datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A datasheet.pdf