Vishay/Dale CRCW0805118RFKTA
CRCW0805118RFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805118RFKTA
Brief Description
RES SMD 118 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805118RFKTA.pdf
Availability of CRCW0805118RFKTA
QUANTITY
CRCW0805118RFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805118RFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805118RFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805118RFKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805118RFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805118RFKTA Details Description
Related parts for CRCW0805118RFKTA
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
LED 3MM BLUE PNL MNT WATER PROOF datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 5MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
MKP 2.5UF 5% 1250VDC DRAWING T1 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO247-3 datasheet.pdf