Vishay/Dale CRCW080511K0JNTA
CRCW080511K0JNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080511K0JNTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080511K0JNTA.pdf
Availability of CRCW080511K0JNTA
QUANTITY
CRCW080511K0JNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080511K0JNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW080511K0JNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080511K0JNTA
Related LinksCRCW0805, CRCW080511K0JNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080511K0JNTA Details Description
Related parts for CRCW080511K0JNTA
RES SMD 196KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 2KB FLASH 14DIP datasheet.pdf
CAP TANT 560UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS CABLE SKT datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3000K 80CRI 6SMD datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 2.4A TO277A datasheet.pdf