Vishay/Dale CRCW080511K5FKTB
CRCW080511K5FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080511K5FKTB
Brief Description
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080511K5FKTB.pdf
Availability of CRCW080511K5FKTB
QUANTITY
CRCW080511K5FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080511K5FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW080511K5FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080511K5FKTB
Related LinksCRCW0805, CRCW080511K5FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080511K5FKTB Details Description
Related parts for CRCW080511K5FKTB
SWITCH ROTARY SLOT SEAL REV 2POS datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
IC 6 PWR SUPPLY MONITOR 20TSSOP datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 23 SILVER datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 1W datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 LVPECL 24QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf