Vishay/Dale CRCW080511R5FKTB
CRCW080511R5FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080511R5FKTB
Brief Description
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080511R5FKTB.pdf
Availability of CRCW080511R5FKTB
QUANTITY
CRCW080511R5FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080511R5FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW080511R5FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080511R5FKTB
Related LinksCRCW0805, CRCW080511R5FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080511R5FKTB Details Description
Related parts for CRCW080511R5FKTB
IC CTRLR PWM/PFM MOBILE 16QSOP datasheet.pdf
RES 330 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 4POS OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 31POS SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 6.1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf