Vishay/Dale CRCW080512K7FKTB
CRCW080512K7FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080512K7FKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080512K7FKTB.pdf
Availability of CRCW080512K7FKTB
QUANTITY
CRCW080512K7FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080512K7FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW080512K7FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080512K7FKTB
Related LinksCRCW0805, CRCW080512K7FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080512K7FKTB Details Description
Related parts for CRCW080512K7FKTB
CONSOLE ALUM UNPAINTED 11"LX8"W datasheet.pdf
CONN SOCKET .062 WIREWRAP TIN datasheet.pdf
COMBINATION ANVIL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CIR BRKR datasheet.pdf
CONN HDR 38 PIN DUAL ROW LO PRO datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 800PF 11KV datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf