Vishay/Dale CRCW0805149KFKTA
CRCW0805149KFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805149KFKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 149K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805149KFKTA.pdf
Availability of CRCW0805149KFKTA
QUANTITY
CRCW0805149KFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805149KFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805149KFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)149k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805149KFKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805149KFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805149KFKTA Details Description
Related parts for CRCW0805149KFKTA
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 18V datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TXRX IRDA 4MBIT 2.5MM SIDE 8-SMD datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.15UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 8A 125V datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 120NS 56TSOP datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 3/4-48" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf