Vishay/Dale CRCW080514K0FKTA
CRCW080514K0FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080514K0FKTA
Brief Description
RES SMD 14K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080514K0FKTA.pdf
Availability of CRCW080514K0FKTA
QUANTITY
CRCW080514K0FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080514K0FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW080514K0FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080514K0FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW080514K0FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080514K0FKTA Details Description
Related parts for CRCW080514K0FKTA
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 164POS VERT PCB datasheet.pdf
RES SMD 0.09 OHM 1% 5W 2818 datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 316 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 380 I/O 672BGA datasheet.pdf
BLZP 5.08/17/270F SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 105MA 13 OHM SMD datasheet.pdf