Vishay/Dale CRCW0805150KFKTA
CRCW0805150KFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805150KFKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 150K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805150KFKTA.pdf
Availability of CRCW0805150KFKTA
QUANTITY
CRCW0805150KFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805150KFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805150KFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805150KFKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805150KFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805150KFKTA Details Description
Related parts for CRCW0805150KFKTA
RES 330 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 12 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
.187 MP-LOCK HSG-2P 10MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
1000 TB SP CL PARALLEL/T datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf