Vishay/Dale CRCW0805158KFKTC
CRCW0805158KFKTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805158KFKTC
Brief Description
RES SMD 158K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805158KFKTC.pdf
Availability of CRCW0805158KFKTC
QUANTITY
CRCW0805158KFKTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805158KFKTC
Internal Part NumberEIS-CRCW0805158KFKTC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805158KFKTC
Related LinksCRCW0805, CRCW0805158KFKTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805158KFKTC Details Description
Related parts for CRCW0805158KFKTC
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 80MHZ 14CDIP datasheet.pdf
Connector Header 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.15A 8DSBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER DUAL 12V 8LFCSP datasheet.pdf
IC FPGA 452 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 500KSPS 16-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
HAN E M GT CONTACT 2,5 MM / AWG datasheet.pdf