Vishay/Dale CRCW0805160RFKEB
CRCW0805160RFKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805160RFKEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 160 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805160RFKEB.pdf
Availability of CRCW0805160RFKEB
QUANTITY
CRCW0805160RFKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805160RFKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW0805160RFKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805160RFKEB
Related LinksCRCW0805, CRCW0805160RFKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805160RFKEB Details Description
Related parts for CRCW0805160RFKEB
CONN EDGECARD EXTEND 44POS .156 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ3A M20 datasheet.pdf
RES 1.76K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
4 PB SW BEZEL ON ALL SIDES datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTING datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 1POS GOLD datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 1A PCB datasheet.pdf