Vishay/Dale CRCW080516K9FKTB
CRCW080516K9FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080516K9FKTB
Brief Description
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080516K9FKTB.pdf
Availability of CRCW080516K9FKTB
QUANTITY
CRCW080516K9FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080516K9FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW080516K9FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080516K9FKTB
Related LinksCRCW0805, CRCW080516K9FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080516K9FKTB Details Description
Related parts for CRCW080516K9FKTB
RES SMD 0.008 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CBL MMCX PLUG/MMCX PLUG 6" RG316 datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf