Vishay/Dale CRCW0805174KFKEAHP
CRCW0805174KFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805174KFKEAHP
Brief Description
RES SMD 174K OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW0805174KFKEAHP.pdf
Availability of CRCW0805174KFKEAHP
QUANTITY
CRCW0805174KFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805174KFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0805174KFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805174KFKEAHP
Related LinksCRCW08051, CRCW0805174KFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805174KFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW0805174KFKEAHP
IC QUAD POWER DIST SW 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 7A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
KIT EVAL CLK BUFF ADCLK946 datasheet.pdf
RES 200 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT PNL MNT 3POS SKTS datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf