Vishay/Dale CRCW080519K9FKTA
CRCW080519K9FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080519K9FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 19.9K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080519K9FKTA.pdf
Availability of CRCW080519K9FKTA
QUANTITY
CRCW080519K9FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080519K9FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW080519K9FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080519K9FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW080519K9FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080519K9FKTA Details Description
Related parts for CRCW080519K9FKTA
SENSOR ABS PRESS 36.3PSI MAX datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE 0.65"LENGTH W/LEAD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 16A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC PIEZO HAPTIC DRIVER 20QFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf
06P MTA156 PSTD CONN ASSY RD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf