United Chemi-Con EKMG500EMC221MJC5S
EKMG500EMC221MJC5S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG500EMC221MJC5S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKMG500EMC221MJC5S.pdf
Availability of EKMG500EMC221MJC5S
QUANTITY
EKMG500EMC221MJC5S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG500EMC221MJC5S
Internal Part NumberEIS-EKMG500EMC221MJC5S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesKMG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current300mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG500EMC221MJC5S
Related LinksEKMG500EM, EKMG500EMC221MJC5S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG500EMC221MJC5S Details Description
Related parts for EKMG500EMC221MJC5S
CABLE ENTRY HOUSING 12POS datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.34A 300 MOHM datasheet.pdf
IC POT DGTL 256TP LN LP 20-QFN datasheet.pdf
MODEM V.92 VOICE/DATA/FAX PCI datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.25A 50V datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 240V datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf