Vishay/Dale CRCW08051K21FKTA
CRCW08051K21FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051K21FKTA
Brief Description
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051K21FKTA.pdf
Availability of CRCW08051K21FKTA
QUANTITY
CRCW08051K21FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051K21FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051K21FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051K21FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051K21FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051K21FKTA Details Description
Related parts for CRCW08051K21FKTA
RES SMD 60.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FITTING RA FOR RACEWAY3 OFFWHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
LCD COG CHAR 2X20 WH TRANSFL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 250V X7T SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 0.294 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf