Vishay/Dale CRCW08051K62FKEA
CRCW08051K62FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051K62FKEA
Brief Description
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051K62FKEA.pdf
Availability of CRCW08051K62FKEA
QUANTITY
CRCW08051K62FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051K62FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051K62FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051K62FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051K62FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051K62FKEA Details Description
Related parts for CRCW08051K62FKEA
RES 2.2K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 50ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER MULTI RF 28VFQFPN datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG GREEN CA 0.4" datasheet.pdf
RES 6.57K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
DIODE SW 1A 800V 500NS DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS datasheet.pdf