Vishay/Dale CRCW08051M02FKEB
CRCW08051M02FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051M02FKEB
Brief Description
RES SMD 1.02M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051M02FKEB.pdf
Availability of CRCW08051M02FKEB
QUANTITY
CRCW08051M02FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051M02FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW08051M02FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051M02FKEB
Related LinksCRCW0805, CRCW08051M02FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051M02FKEB Details Description
Related parts for CRCW08051M02FKEB
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.5A 8-DIP datasheet.pdf
SENSOR PHOTO NPN 600MM 12-24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf