Vishay/Dale CRCW08051M54FKTA
CRCW08051M54FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051M54FKTA
Brief Description
RES SMD 1.54M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051M54FKTA.pdf
Availability of CRCW08051M54FKTA
QUANTITY
CRCW08051M54FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051M54FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051M54FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051M54FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051M54FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051M54FKTA Details Description
Related parts for CRCW08051M54FKTA
SWITCH PUSH 6PDT 0.5A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 9.1K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf