Vishay/Dale CRCW08051M58FKTA
CRCW08051M58FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051M58FKTA
Brief Description
RES SMD 1.58M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051M58FKTA.pdf
Availability of CRCW08051M58FKTA
QUANTITY
CRCW08051M58FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051M58FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051M58FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051M58FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051M58FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051M58FKTA Details Description
Related parts for CRCW08051M58FKTA
TRANS NPN 45V 1A TO-92 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3.15A 250VAC RAD datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf