Vishay/Dale CRCW08051M78FKTA
CRCW08051M78FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051M78FKTA
Brief Description
RES SMD 1.78M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051M78FKTA.pdf
Availability of CRCW08051M78FKTA
QUANTITY
CRCW08051M78FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051M78FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051M78FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051M78FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051M78FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051M78FKTA Details Description
Related parts for CRCW08051M78FKTA
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 6A SOT1061 datasheet.pdf
ISOLATING CONNECTOR ORANGE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
AM60000C111 BALL BUSHING datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 25V AXIAL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf
CAP 68 UF 20% 400 V datasheet.pdf