Vishay/Dale CRCW08051R02FNEA
CRCW08051R02FNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051R02FNEA
Brief Description
RES SMD 1.02 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051R02FNEA.pdf
Availability of CRCW08051R02FNEA
QUANTITY
CRCW08051R02FNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051R02FNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051R02FNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051R02FNEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051R02FNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051R02FNEA Details Description
Related parts for CRCW08051R02FNEA
CONN HEADER .312 VERT 4POS TIN datasheet.pdf
IC LINE RCVR RS485 QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL DGTL SGL 12V datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC NVSRAM 8MBIT 25NS 48FBGA datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3KV S3N RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A TO263-5 datasheet.pdf
2 X 5 POS MALE VERT BOARD MOUNT datasheet.pdf