Vishay/Dale CRCW08051R10FNEB
CRCW08051R10FNEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051R10FNEB
Brief Description
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051R10FNEB.pdf
Availability of CRCW08051R10FNEB
QUANTITY
CRCW08051R10FNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051R10FNEB
Internal Part NumberEIS-CRCW08051R10FNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051R10FNEB
Related LinksCRCW0805, CRCW08051R10FNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051R10FNEB Details Description
Related parts for CRCW08051R10FNEB
IC CPLD 32MC 9.1NS 44VQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 96POS .100" DL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN SHIELD W/INSUL&LABEL RECESS datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
ANGL PWR DIST BX 125V20A datasheet.pdf
5 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
IC SOC 2.4GHZ 128K FLASH 48QFN datasheet.pdf
MOD 120V 11"X2" 8W LIN 900LM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf