Vishay/Dale CRCW08051R50FKEAHP
CRCW08051R50FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051R50FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW08051R50FKEAHP.pdf
Availability of CRCW08051R50FKEAHP
QUANTITY
CRCW08051R50FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051R50FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW08051R50FKEAHP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051R50FKEAHP
Related LinksCRCW08051, CRCW08051R50FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051R50FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW08051R50FKEAHP
IC ACCELER 35G SNGL-AXIS 8CLCC datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINI COAX ANGLED 6PAK6 datasheet.pdf
CABLE RJ45 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
10P + PE MALE INSERT 16A 500V/UL datasheet.pdf