Vishay/Dale CRCW08051R58FNTA
CRCW08051R58FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051R58FNTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.58 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051R58FNTA.pdf
Availability of CRCW08051R58FNTA
QUANTITY
CRCW08051R58FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051R58FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051R58FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051R58FNTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051R58FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051R58FNTA Details Description
Related parts for CRCW08051R58FNTA
DGTL ISO RS422/RS485 16SOIC datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 32VAC 63VDC 1206 datasheet.pdf
THYRISTOR 180V 150A SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 191K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
OSC XO 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC SDRAM 32M X 16 2.5V 66TSOP datasheet.pdf