Vishay/Dale CRCW08051R80FKTA
CRCW08051R80FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051R80FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051R80FKTA.pdf
Availability of CRCW08051R80FKTA
QUANTITY
CRCW08051R80FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051R80FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051R80FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051R80FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051R80FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051R80FKTA Details Description
Related parts for CRCW08051R80FKTA
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CARD RACK 7UX19X9 FRAME ONLY datasheet.pdf
KIT EVAL BASIC 869MHZ ES SERIES datasheet.pdf
SAHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 25POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 133.333333MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf