Texas Instruments TL750L10CD
TL750L10CD picture photo
Mfg. Part Number
TL750L10CD
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 10V 0.15A 8SOIC
Datasheet Download
TL750L10CD.pdf
Availability of TL750L10CD
QUANTITY
TL750L10CD Order Process
Ship out your order
Specifications of TL750L10CD
Internal Part NumberEIS-TL750L10CD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output10V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input11 V ~ 26 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL750L10CD
Related LinksTL750, TL750L10CD Datasheet, Texas Instruments Distributor
TL750L10CD Details Description
Related parts for TL750L10CD
IC FLASH 1MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:9 28PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS MALE SLD PCB datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 33MHZ 32TSOP datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf