Vishay/Dale CRCW0805200KFKEB
CRCW0805200KFKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805200KFKEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 200K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805200KFKEB.pdf
Availability of CRCW0805200KFKEB
QUANTITY
CRCW0805200KFKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805200KFKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW0805200KFKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805200KFKEB
Related LinksCRCW0805, CRCW0805200KFKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805200KFKEB Details Description
Related parts for CRCW0805200KFKEB
MOSFET N-CH 25V 2.5A IPAK datasheet.pdf
RES SMD 2.8 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
9POS M TY5 PI FILT. PC TAIL datasheet.pdf