Vishay/Dale CRCW080520K0JNEAHP
CRCW080520K0JNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080520K0JNEAHP
Brief Description
RES SMD 20K OHM 5% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW080520K0JNEAHP.pdf
Availability of CRCW080520K0JNEAHP
QUANTITY
CRCW080520K0JNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080520K0JNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW080520K0JNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080520K0JNEAHP
Related LinksCRCW08052, CRCW080520K0JNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080520K0JNEAHP Details Description
Related parts for CRCW080520K0JNEAHP
RES SMD 18.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 8POS VERT .155" datasheet.pdf
2X4 LNLSHIELDED PLUG END CAP datasheet.pdf
CONN HEADER XA 3POS 2.5MM TIN datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 600VAC/VDC 5AG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 1GBIT 667MHZ 96BGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
ATTENUATOR 30 DB DC 8GHZ datasheet.pdf