Vishay/Dale CRCW0805237KFKTB
CRCW0805237KFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805237KFKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 237K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805237KFKTB.pdf
Availability of CRCW0805237KFKTB
QUANTITY
CRCW0805237KFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805237KFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW0805237KFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805237KFKTB
Related LinksCRCW0805, CRCW0805237KFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805237KFKTB Details Description
Related parts for CRCW0805237KFKTB
CONN FFC BOTTOM 3POS 2.54MM R/A datasheet.pdf
MMIC PRESCALER 3GHZ 8-SSOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.235V 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER SR VERT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
IC MIXER 10.7-12.75GHZ 16DHVQFN datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf