Vishay/Dale CRCW0805237RFKTA
CRCW0805237RFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805237RFKTA
Brief Description
RES SMD 237 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805237RFKTA.pdf
Availability of CRCW0805237RFKTA
QUANTITY
CRCW0805237RFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805237RFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805237RFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805237RFKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805237RFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805237RFKTA Details Description
Related parts for CRCW0805237RFKTA
IC VREF SERIES 5V SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG BCK BST INV ADJ 1.5A 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
MCU 32BIT 32KB 40QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
PAC-M340-HE20-V4-1.5M datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf