Vishay/Dale CRCW080524K6FKTA
CRCW080524K6FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080524K6FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24.6K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080524K6FKTA.pdf
Availability of CRCW080524K6FKTA
QUANTITY
CRCW080524K6FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080524K6FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW080524K6FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080524K6FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW080524K6FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080524K6FKTA Details Description
Related parts for CRCW080524K6FKTA
CAP ARRAY 0.068UF 16V Y5V 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.2A SOT23 datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADF7023 datasheet.pdf
CABLE 50COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
Connector Header 46 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf