Vishay/Dale CRCW080526R1FKEAHP
CRCW080526R1FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080526R1FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW080526R1FKEAHP.pdf
Availability of CRCW080526R1FKEAHP
QUANTITY
CRCW080526R1FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080526R1FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW080526R1FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080526R1FKEAHP
Related LinksCRCW08052, CRCW080526R1FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080526R1FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW080526R1FKEAHP
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-TSSOP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 4KV R85 NONSTND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 28 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf