Vishay/Dale CRCW0805270KFKEB
CRCW0805270KFKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805270KFKEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 270K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805270KFKEB.pdf
Availability of CRCW0805270KFKEB
QUANTITY
CRCW0805270KFKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805270KFKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW0805270KFKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805270KFKEB
Related LinksCRCW0805, CRCW0805270KFKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805270KFKEB Details Description
Related parts for CRCW0805270KFKEB
FUSE CERAMIC 31MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 70W 5% TO247 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 45NS 48SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
VARISTOR 0603 datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC CHRG MGMT LI-ION/LI-POL 36QFN datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 6.4UH T46 datasheet.pdf