Nichicon LKS1H332MESY
LKS1H332MESY picture photo
Mfg. Part Number
LKS1H332MESY
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
LKS1H332MESY.pdf
Availability of LKS1H332MESY
QUANTITY
LKS1H332MESY Order Process
Ship out your order
Specifications of LKS1H332MESY
Internal Part NumberEIS-LKS1H332MESY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current2.15A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKS1H332MESY
Related LinksLKS1H3, LKS1H332MESY Datasheet, Nichicon Distributor
LKS1H332MESY Details Description
Related parts for LKS1H332MESY
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 5/8" datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 12V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
DX VCC DUAL .100 DP DE datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
CBL IBM PC TO COM PORT 3M datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC3564ES5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf