Vishay/Dale CRCW0805274KFKEA
CRCW0805274KFKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805274KFKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 274K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805274KFKEA.pdf
Availability of CRCW0805274KFKEA
QUANTITY
CRCW0805274KFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805274KFKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805274KFKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805274KFKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805274KFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805274KFKEA Details Description
Related parts for CRCW0805274KFKEA
IC REG LDO 3.3V 5A DDPAK datasheet.pdf
CONN MINI COAX PLUG 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
SENSOR ABS PRESS 0-100 PSI datasheet.pdf
CABLE 12COND 16AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CIRCULAR CONNECTOR W. HARAX M12 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
UV-SCE-1K-3/32-2.0-S1-9 datasheet.pdf
14MM PRMNT CHRM HYPR ORG 2VDC datasheet.pdf