Vicor Corporation VI-25K-MW-F1
VI-25K-MW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25K-MW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W
Datasheet Download
VI-25K-MW-F1.pdf
Availability of VI-25K-MW-F1
QUANTITY
VI-25K-MW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25K-MW-F1
Internal Part NumberEIS-VI-25K-MW-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25K-MW-F1
Related LinksVI-25K, VI-25K-MW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25K-MW-F1 Details Description
Related parts for VI-25K-MW-F1
FILTER POWER LINE EMI 10A FASTON datasheet.pdf
KIT FERRULE INS DIN AWG22-14 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 1CH 65MSPS 48TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 390000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
FB 4-10 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf