Vishay/Dale CRCW08052K21FKTA
CRCW08052K21FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052K21FKTA
Brief Description
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052K21FKTA.pdf
Availability of CRCW08052K21FKTA
QUANTITY
CRCW08052K21FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052K21FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08052K21FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052K21FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08052K21FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052K21FKTA Details Description
Related parts for CRCW08052K21FKTA
CONN HEADER .100 DUAL R/A 46POS datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 150MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
SENS PROX M8 1.5MM PNP-NO SHLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALLMNT PINS datasheet.pdf